Все, що потрібно знати про склад пряжі
Акрил (Acryl) — поліакрилонітрильне волокно (афринова волокно) — це синтетичне волокно, за багатьма властивостями близько до вовни, стійке до світла та інших атмосферних агентів, кислота, слабких щілин, органічних розчинників. Акрилові волокна добре розмальовуються; акрилові вироби з пряжі з акрилом менше « звалюються», вони зручні і теплі, не схильні до поїдання молью. Пряжа з суміші акрилу з натуральними волокнами з'єднує в собі кращі якості натуральних волокон і синтетики - вона м'яка, тепла, пухнаста, і в той же час міцна, виріб "дихає", добре тримає форму, не сідає і не розтягується.
Альпака (Alpacea) — це Альпака, або лама, тварина родини верблюжих. Вовна альпаки дуже корисна та цінна. А також завдяки своїм особливим рисам (шерстЬ дуже жорстка), рідко застосовується у чистому вигляді. Переважність вовнА альпака найбільше помітна у сумішшІ пряжів. Широке поширення наприклад, з акрилом. Ця м’яка і ніжна альпака не тільки вишукана пряжа, але й дуже тепла. Волокна альпаки порожнисті всередині: вони затримують повітря і забезпечують термоізоляційний ефект.
Колірова гама вовни альпака досить широка, ви можете виділити близько 20 відтінків: від чистого білого, традиційного або срібного — до коричневого і навіть чорного. Особливою рисою вовни альпака є те, що під час її збереження не можна використовувати нафталін, і тому в якості анти-молі для неї використовують тільки природні засоби: лаванду, тютюн і кедр.
Ангорська пряжа виготовляється з пуху кроликів ангорської породи, вона дуже пухнаста, м'яка і тепла. У чистому вигляді ангора практично не використовується - дорого, і волокна в пряжі через свою м'якість і гладкість погано тримаються, пряжа линяє. Але анагора ідеальна в суміші з вовною, месиносовою вовною або акрилом. Вироби виходять ся легким, теплими, ніжними і приємними на дотик.
Ангорова пряжа дуже легка, тому для виробів 42-44 розміру потрібно 200 - 250 р. Рекомендації по догляду: обережніе ручне прання з миючими засобами, сушити виріб потрібно на горизонтальній поверхні в розправленому стані.
Бамбук (Bamboo) Бамбуковє волокно - це різновид вискози, тільки не з соснової деревини, а з бамбука. Бамбукова волокно м’якша бавовна і подібно до шовку. Воно дуже міцне, має високу стійкість. Крім того, бамбукові волокна мають пористу структуру, завдяки чому волога миттєво поглинається полотном і випаровується. В’язка пряжа з бамбука надає тілу прохолоду й зручності влітку, не втрачає первісного кольору і не змінює розмірів під час прання. Полотно з бамбука не викликає роздратування й має натуральні антимікробні властивості, бо містить компонент, який запобігає розмноженню бактерій. Бамбукова нитка має легкий блиск, тому виглядає шляхетніше бавовняна.
Пряжа з бамбука виходить як однорідна за складом, так і в суміші з бавовною, поліамидом, акрилом, вовною.
Віскоза (Viscose) - м'яке, приємне на дотик волокно, яке має високу інтенсивність кольору та м'який блиск. Віскоза має близький до натурального волокну з бавовни, отже гігроскопічна, повітряпроникна, приємна на дотик. Крім того, вона дає відчуття прохолоди в жарі. На жаль, вишукана пряжа має недоліки через гладенькість і низький еластичність волокон, особливо після прання. Для в’язання у чистому вигляді віскоза трапляється не так часто, зазвичай її використовують у змішаній пряжі, переважно з бавовною чи з нейлоном.
Верблюжня вовна виробляється з пухового підшерстку, який збирають під час весняної линьки. Тоніна волокна 17- 21 мм, довжина 4 - 13 см, Волокно екстра-кастичності тоніною 17-18 мкм отримують з пуха верблюжат (camel baby). Верблюджа шерсть відома своїми цілющими рисами, легкою, гігроскопією, гіпоаллергенністю, високим рівнем теплоізоляції. Верблюджа шерсть не дуже добре приймає фарбу, але володіє своєю м'якою гамою в бежево-коричневих тонах. Для в'язання використовують пряжу з 100% верблюжої вовни, а також у змінах з іншими видами волокон.
Дралон (Dralon) — акрилове волокно, розроблене концерном "Bayer", надпровідне і стійке до різних впливів. Пряжа з увімкненням дралона м’яка, формастійка, зберігає тепло, легко стирається, швидко сохне.
Кашемір - це пух (підшерсток) гірської кози, товщина волокна 14 - 16 мкм. Пух вищипують або вичісують вручну навесні, під час линьки кіз. Щоб пряжі не скачували, їх змішують з вовняним волокном у різних пропорціях. Кашемірова пряжа приємна на дотик, при в'язанні рівно лягає. З цієї пряжі виходить тепло, м’яке і затишне. Кашмірові джемпери, пальто і костюми набагато легші від вовняних. Це пов'язано з тим, що пухові волокна дуже тонкі і порожнисті всередині. Стирати вироби з кашімиру краще вручну, у холодній воді сушити у розложеному вигляді. Кашмір дуже чутливий до запахів, тому, щоб захистити вироби від молі, ліпше використовувати натуральні засоби - саше з розмарином, лавандом, апельсиновими корочками.
У волокнистих волокнах кашемір вважається найліпшим, а вироби з кашемірової пряжі не лише дарують тепло та затишно, але й підкреслюють високий статус власника.
Люрекс і метаніт - блискуча нитка, що являє собою тонку смугу плівки, металізовану або приховану фольгою. Люрекс додає у пряжу для створення ефекту "металичного блиску". Самостійно не використовується ніколи через жорсткості і непропорційності.
Вовна овець, кіз, верблюдів, лами, кролика, собак і пр. Козня вовна міцніша за овечку, ніж кози. Важливим елементом вовняного волокна є його тонина. Чим тонша волосина, тим м’якша, ніж шовк, а також ніжна пряжа, тим більша її якість. До властивостей вовни можна зарахувати високу теплоізоляцію, гігроскопію, м’якість і м’якість. Під поняттям "шерстя" традиційно мається на увазі шерсть овець, як найбільш доступна і розповсюджена. М’якість вовни залежить від породи овець і від пори року, коли вовна була на вівце - зимова вовна, яку отримують з весняної стрижки, зазвичай м’якша. Якість ниток визначається рівнем пропису (тобто відбору волокон), обробки і пряденіння.
За своїми властивостями вовняна пряжа набагато легша, ніж рослинна і більш еластична. До недоліків вовняної пряжі можна віднести її звалювання і освіту на ній котячих під час тертя. Крім того, чим слабше пряжу, тим сильніші ці недоліки.
Щоб усунути їх, а також надати іншим позитивним рисам, як, наприклад, міцність і стійкість, у вовняну пряжу додають штучне або рослинне волокно. Шерсть змішують з акрилом, нітроном, поліестром, скринькою, шовком, льоном, бавовною, спандексом.
Шерстяні нитки горять повільно і після згорання залишається чорна вуглекислота. Горіння вовни супроводжується запахом палієвої волосини. Паралелі, що виділяються, отримують клацання. Шерсть стійка до сильно розбавлених кислот, але руйнує концентровані кислоти та щілини
Мериносова вовна з довгими й тонкими волокнами (16 - 17 мкм), яку отримують від дрібноруваних овець меносових порід. Вівці цієї породи були виведені в Іспанії, і з часом їх почали розводити в Австралії та Новій Зеландії. Мериносова вовна — тонка, легка, міцна, з природним завитком, що надає пряжі пружності, а кераміки — своєрідної стійкості. 100% пряжа непогана, але дуже дорога. Мериносову вовну змішують з іншими водами волокон, щоб знизити ціну пряжі.
Фасонна пряжа - пряжа, отримана шляхом змішування різних кольорів та волокон, а також пряжа, виготовлена за допомогою особливої технології (наприклад, стружу, нитки якої не скричені, а зв’язані або скручені). Для виготовлення фасонної пряжі натуральні волокна часто змішують з синтетичними волокнами або металізованими нитками. На етикетці « мотка » вказано склад пряжі. Фасонна пряжа ідеальна для в'язання гладких і великих роппортних візерунків, а також для широких кос. Як і чистошерстя, вчинки з фасонної пряжі рекомендується робити вручну чи сушити у розложеному вигляді.
Мохер (Mohair) (козій волосся) - шерсть ангорських кіз — один з найпривабливіших натуральних матеріалів. Мохер високого класу виходить від козенята під час першої стрижки (Kids Mohair), наступний рівень — мохер від коз-двухлеток (Adult Mohair). Не може бути стопроцентного мохера: він просто розпадається на окремі волокна. Щоб посилити міцність ниток, мохер змішують з іншими волокнами — акрилом або нейлоном. Махер, змішуючись з нейлоном, набуває блиску та більшої міцності. Мохорова пряжа має довгі пухнасті волокна, м’яка, повітряна, шовковиста на дотик і пружна на розрив. Офарбовується в яскраві, і разом з тим природні кольори. Нитка пухнаста і легка, у два рази легше, ніж вовняна нитка тієї ж довжини, що дає економне використання пряжі. Вироби з мохеральної пряжі отримуються дуже повітряними і теплими. Стирка мохерових речей вимагає особливої делікатності — її слід проводити у воді кімнатної температури, використовуючи м’який шампуня.
Поліамід (Polyamid) — поліамісне волокно — характеризується високою міцністю при розтягненні, відмінної відносості. Багато хімічних реагентів стійко протидіють біохімічним впливам і фарбують багато барвників. Особливу цінність цих волокон і ниток є висока форма, яка не втрачає форми при мокрій або сухій експлуатації, а також не вимагає особливого догляду. Недостатки — це висока електривість, нестійкість до впливу світла, низькі гігієнічні властивості. Основні торгові назви: капрон (Росія), дідусь, перлон (Німеччина), силон (Чехія), стилілон (Польща), нейлон (США), лілійон (Італія).
Нейлон (Nylon) використовується у складі різних видів пряжі для підвищення міцності, виносостійкості, зменшення посадки після прання. Поліамідні волокна (дедерон, найлон) повзають і пливуть по краплях, видаючи огидний запах мишного посліду. Пари мають лужну реакцію. Баланс - тверда маса з фарбою від коричневої до чорної
Dupont тактель Tactel® — високоякісне поліамісне волокно, яке забезпечує зручність, зносостійкість, стійкість до пилингу. Пряжа з увімкненням тактуля відрізняється м’якістю, повітрямопроникністю, не електрикою, швидко сохне, невибаглива у догляді.
Поліестр - синтетичний волокно з групи поліефірів. Одяг з поліестрових мікроволокон пропускає повітря, зберігає тепло, м’який і приємний на дотик. Цей вид волокон зазвичай змішується з вовною, бавовною, льоном та скринькою, завдяки чому вироби мають підвищену інтенсивність і пружність при збереженні всіх позитивних властивостей натурального волокна. Для в'язання використовується як 100% поліестрова пряжа, так і суміш поліестра з іншими волокнами.
Спанкс - штучне еластичне волокно з поліуретану (LYCRATM) від корпорації DuPont, в Європі « Деластан», Канада, Корея - «спондекс ». Його чудові властивості підвищують якість верхнього і нижнього трикотажу, в яких вона застосовується, придаючи їм зручності. Спендекс можна розтягувати до розміру, у чотири-сім разів більший за його початкову довжину, а коли розтягнуча сила зникає, волокно, як пружина повертається до прервоначального стану. Спанкс використовують лише у невеликих кількостях у поєднанні з іншими видами волокон, як натуральними, так і синтетичними. Достатньо 1-2% серпандексу в виделі, щоб змінити його властивості.
Бульбашок (Cotton) — це тоненькі, короткі, м’які пухнасті волокна. Декілька волокно скручено навколо своєї осі. Перевага: гігієна, ніжність, опірність до лугів (тобто миючих засобів), бавовна добре пропускає повітря і всмоктує вологу. За міцністю бавовняної пряжі вступає льняна або шовкова, але більша за вовняну. Бульбашок добре фарбується і майже не вигоряє, удобен і приємний в шкарпетку, м’якук, але міцний, стійкий до істиранії і розриву. Недоліки: легко міняються, має тенденцію до сади, швидко насичує і довго сохне.
Прядкова пряжа щільна, але не еластична, її рекомендують в’язати не гумки чи традиційні візерунки, а а ажур або суцільне полотно. Булоток часто використовується в суміші з скринькою, поліестромом, акрилом. 100% бавовняної пряжі рекомендується для в'язання літніх виробів. За допомогою спеціальної обробки щілини ви можете отримати блискучу бавовняну нитку. Типовий зразок такої обробки - пряжа "іріс".
Бульбашки горять, розповсюджуючи запах палаючого паперу. Після згорання залишається світло-серва з жовтуватим відтінком. Ті, хто виходить з гори, мають слабку реакцію.
Шовк - Шелкова нитка добре тримає тепло. На ньому майже не утворюються кістки. Він досить міцний, не деформується і чудово фарбується. Вироби шовку добре поглинають вологу. Для в’язання використовують переважно спеціальні шовкові пряжі. Наприклад, шовк, бавовна, шовк, синтетичні нитки, шовк та шерсть.
Натуральний шовк складається з білка, який не містить сірки (проверить!). Ніті шовку - сирцю покриті шовковим клеєм - серицином, який видаляється при обробці киплячою водою або гарячим мильним розчином. Шовкові нитки гладенькі. Проби на згорання видає для шовку такий же результат, як і для вовни. Витривалість на лугах трохи більша, ніж у вовни.
Вскозний і мідно-амміачний шовк при пробі на згорання ведуть себе так само, як бавовна. Ацетатний шовк горить і плавиться, що виділяють пари мають кислу реакцію, а золота виходить біла.
Альпака (Alpacea) — це Альпака, або лама, тварина родини верблюжих. Вовна альпаки дуже корисна та цінна. А також завдяки своїм особливим рисам (шерстЬ дуже жорстка), рідко застосовується у чистому вигляді. Переважність вовнА альпака найбільше помітна у сумішшІ пряжів. Широке поширення наприклад, з акрилом. Ця м’яка і ніжна альпака не тільки вишукана пряжа, але й дуже тепла. Волокна альпаки порожнисті всередині: вони затримують повітря і забезпечують термоізоляційний ефект.
Колірова гама вовни альпака досить широка, ви можете виділити близько 20 відтінків: від чистого білого, традиційного або срібного — до коричневого і навіть чорного. Особливою рисою вовни альпака є те, що під час її збереження не можна використовувати нафталін, і тому в якості анти-молі для неї використовують тільки природні засоби: лаванду, тютюн і кедр.
Ангорська пряжа виготовляється з пуху кроликів ангорської породи, вона дуже пухнаста, м'яка і тепла. У чистому вигляді ангора практично не використовується - дорого, і волокна в пряжі через свою м'якість і гладкість погано тримаються, пряжа линяє. Але анагора ідеальна в суміші з вовною, месиносовою вовною або акрилом. Вироби виходять ся легким, теплими, ніжними і приємними на дотик.
Ангорова пряжа дуже легка, тому для виробів 42-44 розміру потрібно 200 - 250 р. Рекомендації по догляду: обережніе ручне прання з миючими засобами, сушити виріб потрібно на горизонтальній поверхні в розправленому стані.
Бамбук (Bamboo) Бамбуковє волокно - це різновид вискози, тільки не з соснової деревини, а з бамбука. Бамбукова волокно м’якша бавовна і подібно до шовку. Воно дуже міцне, має високу стійкість. Крім того, бамбукові волокна мають пористу структуру, завдяки чому волога миттєво поглинається полотном і випаровується. В’язка пряжа з бамбука надає тілу прохолоду й зручності влітку, не втрачає первісного кольору і не змінює розмірів під час прання. Полотно з бамбука не викликає роздратування й має натуральні антимікробні властивості, бо містить компонент, який запобігає розмноженню бактерій. Бамбукова нитка має легкий блиск, тому виглядає шляхетніше бавовняна.
Пряжа з бамбука виходить як однорідна за складом, так і в суміші з бавовною, поліамидом, акрилом, вовною.
Віскоза (Viscose) - м'яке, приємне на дотик волокно, яке має високу інтенсивність кольору та м'який блиск. Віскоза має близький до натурального волокну з бавовни, отже гігроскопічна, повітряпроникна, приємна на дотик. Крім того, вона дає відчуття прохолоди в жарі. На жаль, вишукана пряжа має недоліки через гладенькість і низький еластичність волокон, особливо після прання. Для в’язання у чистому вигляді віскоза трапляється не так часто, зазвичай її використовують у змішаній пряжі, переважно з бавовною чи з нейлоном.
Верблюжня вовна виробляється з пухового підшерстку, який збирають під час весняної линьки. Тоніна волокна 17- 21 мм, довжина 4 - 13 см, Волокно екстра-кастичності тоніною 17-18 мкм отримують з пуха верблюжат (camel baby). Верблюджа шерсть відома своїми цілющими рисами, легкою, гігроскопією, гіпоаллергенністю, високим рівнем теплоізоляції. Верблюджа шерсть не дуже добре приймає фарбу, але володіє своєю м'якою гамою в бежево-коричневих тонах. Для в'язання використовують пряжу з 100% верблюжої вовни, а також у змінах з іншими видами волокон.
Дралон (Dralon) — акрилове волокно, розроблене концерном "Bayer", надпровідне і стійке до різних впливів. Пряжа з увімкненням дралона м’яка, формастійка, зберігає тепло, легко стирається, швидко сохне.
Кашемір - це пух (підшерсток) гірської кози, товщина волокна 14 - 16 мкм. Пух вищипують або вичісують вручну навесні, під час линьки кіз. Щоб пряжі не скачували, їх змішують з вовняним волокном у різних пропорціях. Кашемірова пряжа приємна на дотик, при в'язанні рівно лягає. З цієї пряжі виходить тепло, м’яке і затишне. Кашмірові джемпери, пальто і костюми набагато легші від вовняних. Це пов'язано з тим, що пухові волокна дуже тонкі і порожнисті всередині. Стирати вироби з кашімиру краще вручну, у холодній воді сушити у розложеному вигляді. Кашмір дуже чутливий до запахів, тому, щоб захистити вироби від молі, ліпше використовувати натуральні засоби - саше з розмарином, лавандом, апельсиновими корочками.
У волокнистих волокнах кашемір вважається найліпшим, а вироби з кашемірової пряжі не лише дарують тепло та затишно, але й підкреслюють високий статус власника.
Люрекс і метаніт - блискуча нитка, що являє собою тонку смугу плівки, металізовану або приховану фольгою. Люрекс додає у пряжу для створення ефекту "металичного блиску". Самостійно не використовується ніколи через жорсткості і непропорційності.
Вовна овець, кіз, верблюдів, лами, кролика, собак і пр. Козня вовна міцніша за овечку, ніж кози. Важливим елементом вовняного волокна є його тонина. Чим тонша волосина, тим м’якша, ніж шовк, а також ніжна пряжа, тим більша її якість. До властивостей вовни можна зарахувати високу теплоізоляцію, гігроскопію, м’якість і м’якість. Під поняттям "шерстя" традиційно мається на увазі шерсть овець, як найбільш доступна і розповсюджена. М’якість вовни залежить від породи овець і від пори року, коли вовна була на вівце - зимова вовна, яку отримують з весняної стрижки, зазвичай м’якша. Якість ниток визначається рівнем пропису (тобто відбору волокон), обробки і пряденіння.
За своїми властивостями вовняна пряжа набагато легша, ніж рослинна і більш еластична. До недоліків вовняної пряжі можна віднести її звалювання і освіту на ній котячих під час тертя. Крім того, чим слабше пряжу, тим сильніші ці недоліки.
Щоб усунути їх, а також надати іншим позитивним рисам, як, наприклад, міцність і стійкість, у вовняну пряжу додають штучне або рослинне волокно. Шерсть змішують з акрилом, нітроном, поліестром, скринькою, шовком, льоном, бавовною, спандексом.
Шерстяні нитки горять повільно і після згорання залишається чорна вуглекислота. Горіння вовни супроводжується запахом палієвої волосини. Паралелі, що виділяються, отримують клацання. Шерсть стійка до сильно розбавлених кислот, але руйнує концентровані кислоти та щілини
Мериносова вовна з довгими й тонкими волокнами (16 - 17 мкм), яку отримують від дрібноруваних овець меносових порід. Вівці цієї породи були виведені в Іспанії, і з часом їх почали розводити в Австралії та Новій Зеландії. Мериносова вовна — тонка, легка, міцна, з природним завитком, що надає пряжі пружності, а кераміки — своєрідної стійкості. 100% пряжа непогана, але дуже дорога. Мериносову вовну змішують з іншими водами волокон, щоб знизити ціну пряжі.
Фасонна пряжа - пряжа, отримана шляхом змішування різних кольорів та волокон, а також пряжа, виготовлена за допомогою особливої технології (наприклад, стружу, нитки якої не скричені, а зв’язані або скручені). Для виготовлення фасонної пряжі натуральні волокна часто змішують з синтетичними волокнами або металізованими нитками. На етикетці « мотка » вказано склад пряжі. Фасонна пряжа ідеальна для в'язання гладких і великих роппортних візерунків, а також для широких кос. Як і чистошерстя, вчинки з фасонної пряжі рекомендується робити вручну чи сушити у розложеному вигляді.
Мохер (Mohair) (козій волосся) - шерсть ангорських кіз — один з найпривабливіших натуральних матеріалів. Мохер високого класу виходить від козенята під час першої стрижки (Kids Mohair), наступний рівень — мохер від коз-двухлеток (Adult Mohair). Не може бути стопроцентного мохера: він просто розпадається на окремі волокна. Щоб посилити міцність ниток, мохер змішують з іншими волокнами — акрилом або нейлоном. Махер, змішуючись з нейлоном, набуває блиску та більшої міцності. Мохорова пряжа має довгі пухнасті волокна, м’яка, повітряна, шовковиста на дотик і пружна на розрив. Офарбовується в яскраві, і разом з тим природні кольори. Нитка пухнаста і легка, у два рази легше, ніж вовняна нитка тієї ж довжини, що дає економне використання пряжі. Вироби з мохеральної пряжі отримуються дуже повітряними і теплими. Стирка мохерових речей вимагає особливої делікатності — її слід проводити у воді кімнатної температури, використовуючи м’який шампуня.
Поліамід (Polyamid) — поліамісне волокно — характеризується високою міцністю при розтягненні, відмінної відносості. Багато хімічних реагентів стійко протидіють біохімічним впливам і фарбують багато барвників. Особливу цінність цих волокон і ниток є висока форма, яка не втрачає форми при мокрій або сухій експлуатації, а також не вимагає особливого догляду. Недостатки — це висока електривість, нестійкість до впливу світла, низькі гігієнічні властивості. Основні торгові назви: капрон (Росія), дідусь, перлон (Німеччина), силон (Чехія), стилілон (Польща), нейлон (США), лілійон (Італія).
Нейлон (Nylon) використовується у складі різних видів пряжі для підвищення міцності, виносостійкості, зменшення посадки після прання. Поліамідні волокна (дедерон, найлон) повзають і пливуть по краплях, видаючи огидний запах мишного посліду. Пари мають лужну реакцію. Баланс - тверда маса з фарбою від коричневої до чорної
Dupont тактель Tactel® — високоякісне поліамісне волокно, яке забезпечує зручність, зносостійкість, стійкість до пилингу. Пряжа з увімкненням тактуля відрізняється м’якістю, повітрямопроникністю, не електрикою, швидко сохне, невибаглива у догляді.
Поліестр - синтетичний волокно з групи поліефірів. Одяг з поліестрових мікроволокон пропускає повітря, зберігає тепло, м’який і приємний на дотик. Цей вид волокон зазвичай змішується з вовною, бавовною, льоном та скринькою, завдяки чому вироби мають підвищену інтенсивність і пружність при збереженні всіх позитивних властивостей натурального волокна. Для в'язання використовується як 100% поліестрова пряжа, так і суміш поліестра з іншими волокнами.
Спанкс - штучне еластичне волокно з поліуретану (LYCRATM) від корпорації DuPont, в Європі « Деластан», Канада, Корея - «спондекс ». Його чудові властивості підвищують якість верхнього і нижнього трикотажу, в яких вона застосовується, придаючи їм зручності. Спендекс можна розтягувати до розміру, у чотири-сім разів більший за його початкову довжину, а коли розтягнуча сила зникає, волокно, як пружина повертається до прервоначального стану. Спанкс використовують лише у невеликих кількостях у поєднанні з іншими видами волокон, як натуральними, так і синтетичними. Достатньо 1-2% серпандексу в виделі, щоб змінити його властивості.
Бульбашок (Cotton) — це тоненькі, короткі, м’які пухнасті волокна. Декілька волокно скручено навколо своєї осі. Перевага: гігієна, ніжність, опірність до лугів (тобто миючих засобів), бавовна добре пропускає повітря і всмоктує вологу. За міцністю бавовняної пряжі вступає льняна або шовкова, але більша за вовняну. Бульбашок добре фарбується і майже не вигоряє, удобен і приємний в шкарпетку, м’якук, але міцний, стійкий до істиранії і розриву. Недоліки: легко міняються, має тенденцію до сади, швидко насичує і довго сохне.
Прядкова пряжа щільна, але не еластична, її рекомендують в’язати не гумки чи традиційні візерунки, а а ажур або суцільне полотно. Булоток часто використовується в суміші з скринькою, поліестромом, акрилом. 100% бавовняної пряжі рекомендується для в'язання літніх виробів. За допомогою спеціальної обробки щілини ви можете отримати блискучу бавовняну нитку. Типовий зразок такої обробки - пряжа "іріс".
Бульбашки горять, розповсюджуючи запах палаючого паперу. Після згорання залишається світло-серва з жовтуватим відтінком. Ті, хто виходить з гори, мають слабку реакцію.
Шовк - Шелкова нитка добре тримає тепло. На ньому майже не утворюються кістки. Він досить міцний, не деформується і чудово фарбується. Вироби шовку добре поглинають вологу. Для в’язання використовують переважно спеціальні шовкові пряжі. Наприклад, шовк, бавовна, шовк, синтетичні нитки, шовк та шерсть.
Натуральний шовк складається з білка, який не містить сірки (проверить!). Ніті шовку - сирцю покриті шовковим клеєм - серицином, який видаляється при обробці киплячою водою або гарячим мильним розчином. Шовкові нитки гладенькі. Проби на згорання видає для шовку такий же результат, як і для вовни. Витривалість на лугах трохи більша, ніж у вовни.
Вскозний і мідно-амміачний шовк при пробі на згорання ведуть себе так само, як бавовна. Ацетатний шовк горить і плавиться, що виділяють пари мають кислу реакцію, а золота виходить біла.